ABD 'nin Yeni Ankara Büyükelçisi Görevine Başladı haberi

ABD ’nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a güven mektubu sunarak görevine resmi olarak başladı.

ABD 'nin Yeni Ankara Büyükelçisi Görevine Başladı haberi
26 Ocak 2022 - 21:35

ABD ’nin yeni Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’a güven mektubu sunarak görevine resmi olarak başladı.

Flake, 2019 yılı Ağustos ayından bu yandan ABD'nin Ankara Büyükelçisi olarak ödev yapan David Satterfield ’in yerini aldı.

Cumhuriyetçi Parti ’den eski Arizona Senatörü Jeff Flake ’in büyükelçilik görevi, 16 Ekim ’de Senato Dış İlişkiler Komisyonu, 26 Ekim ’de de Senato Genel Kurulu tarafından onaylanmıştı.

Flake, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in de katımıyla 7 Aralık'ta düzenlenen törende ant etmişti.

Cumhuriyetçi olmasına rağmen 2020 başkanlık seçimlerinde Halkçı Partili Biden ’ı destekleyen Flake, 2013 ile 2019 yılları arasında ABD Senatosu ’nda Arizona senatörü olarak atama yapmıştı.

Flake, 2019 yılında eski Başkan Donald Trump yönetimi ve Cumhuriyetçi Parti ’nin politikalarıyla ayrıştığı gerekçesiyle Senato ’dan emekli olmuştu.

Flake ’in yemin ederek göreve başlaması, Türk-Amerikan ilişkilerinin en kuvvet dönemlerinden birine eşit geliyor.

İki NATO müttefiki aralarında Türkiye ’nin Rusya ’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemi ve bu sebeple F-35 savaş uçakları programından çıkarılan Ankara ’nın F-16 talebi, insan hakları konuları gibi birçok alanda anlaşmazlık yaşanıyor.

Flake Senato Dış İlişkiler Komisyonu ’ndaki adaylık oturumunda da Türkiye ’nin Rusya ’dan ilave silah alımının Ankara ’ya aleyhinde ABD ’nin CAATSA (Hasımlarla Yaptırımlar Aracılığıyla Çaba Yasası) altında yeni yaptırımlar getirmesine yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

Jeff Flake, Türkiye ve ABD ’nin birlikte çalıştığı çoğu konu olduğunu söylemiş, Ukrayna, Gürcistan, Suriye ’ye insani yardımlar, Afganistan gibi konuları sıralamış ancak Ankara ’nın insan hakları karnesini eleştirmişti. Flake, Türkiye ’de Çin hariç tüm ülkelerdekinden fazla sayıda gazetecinin hapiste olduğuna da uyarı çekmişti.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum