ABD 'den Rusya 'ya Yeni Yaptırımlar haberi

ABD, Ukrayna'yı işgalinin ardından G7 ülkelerinin açıkladığı taahhütler doğrultusunda Rusya üzerindeki baskıyı arttırdı.

ABD 'den Rusya 'ya Yeni Yaptırımlar haberi
29 Haziran 2022 - 01:47

ABD, Ukrayna'yı işgalinin ardından G7 ülkelerinin açıkladığı taahhütler doğrultusunda Rusya üzerindeki baskıyı arttırdı. ABD Maliye Bakanlığı, 100'den fazla hedefe yeni yaptırım uygulamalarını açıkladı ve yeni Rus altınlarının ithalatını yasakladı.

Maliye Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna işgalinde kullanılan silah ve teknolojiyi geliştirme ve yayılma kabiliyetini engellemek amacıyla, birçoğu Rusya'nın savunma sanayi üssü için kritik öneme sahip olduğunu belirttiği 70 kuruluşun yanısıra 29 kişiye yaptırım uyguladığını bildirdi.

Bu adım, belirlenen kişilerin ABD'deki malvarlıklarını donduruyor ve Amerikalılar ’ın bu kişilerle iş yapmasını çoğunlukla yasaklıyor.

Maliye Bakanı Janet Yellen, açıklamasında "Rusya'nın savunma sanayisini hedef edinmek Putin'in kabiliyetlerini azaltacak ve Ukrayna ’ya karşı zaten moral düşüklüğü, sorunlu tedarik zincirleri ve lojistik başarısızlıklarla sıkıntıda olan savaşını daha da zora sokacaktır" dedi.

Bugünkü atak, Rusya'nın devlet havacılık ve savunma şirketi Rostec'e yeni yaptırımlar getirdi. ABD Maliye Bakanlığı, Rostec'in "idare şemsiyesinin fazla çeşitli sektörlerde 800'den fazla kuruluşu içerdiğini" ve Rostec'in aracısız olarak ya da dolambaçlı olarak yüzde 50 veya daha fazlasına sahip olduğu bütün kuruluşların bloke edildiğini kaydetti.

Ayrıca Rusya'nın bazı NATO üyeleri dahil ABD müttefikleri kadar da kullanılan MiG ve Sukhoi savaş uçaklarının üreticisi olan ve yetişkinlik hissesi Rostec'e ait United Aircraft Corporation'a da (UAC) yaptırım uygulandı. Maliye Bakanlığı bunun amacının "Rusya'nın Ukrayna'ya hava saldırılarını sürdürme kabiliyetini zayıflatmak" olduğunu söyledi.

Rus stratejik topa tutma ve taşıma uçaklarının üreticisi Tupolev de bu karara dahil edildi.

Rusya'nın Ukrayna'da kullandığı Sukhoi Su-30 savaş uçaklarının birçoğunu üreten UAC'ye bağlı uçak üreticisi Irkut, alt kuruluşları ve Rusya'nın havacılık ve uzay sektöründeki diğer şirketler de hedef alındı.

Bakanlık keza Rostec'e ait Ruselectronics elektronik şirketi altında askeri elektronik ekipman geliştiren, üreten ve hizmet veren yaklaşık 20 kuruluşu yaptırım listesine aldı.

ABD, Rusya'nın en büyük kamyon üreticisi Kamaz ’a da araçlarının Ukrayna çatışması baştan başa füze ve Rus askerleri taşırken görüldüğünü söyleyerek yaptırım uyguladı.

Bakanlık, Rostec'in yüzde 50'sinden azına sahip olduğu halka açık bir şirket olan Kamaz'ın dokuz iştirakinin adını verdi.

ABD ’nin adımı hem bugünden önce Rusya haricen yer alan altın hariç, Rus menşeili altın ithalatını yasaklayarak ülkenin enerji dışı en büyük ihracatını hedef aldı.

Altın, Batı'nın yaptırımları sebebiyle yurtdışında tuttuğu bir takım varlıklarına erişimde kısıtlamalarla karşılaşan Rusya Merkez Bankası için çok kayda değer bir varlık.

Rusya her sene dünya genelinde çıkarılan altının yaklaşık yüzde 10'unu üretiyor.

Dışişleri Bakanlığı da bugün, Rus askeri birimleri ve istihbarat teşkilatı (FSB) dahil 45 kuruluş ve 29 kişiye yaptırım uygulayacağını açıkladı. 500'den fazla Rus askeri yetkilisi ve başka yetkililer de vize kısıtlamalarından etkilenecek.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum