ABD 'de Konut Fiyatlarında Rekor Artış haberi

ABD ’de yeni müstakil evlerin satışı Nisan ayında son iki yılın minimum seviyesine indi.

ABD 'de Konut Fiyatlarında Rekor Artış haberi
25 Mayıs 2022 - 04:55

ABD ’de yeni müstakil evlerin satışı Nisan ayında son iki yılın minimum seviyesine indi. Bunda yüksek mortgage oranları ve rekor fiyatların ilk kez evsahibi olacak alıcıları ve ev piyasasında kuytu bütçeyle ufak ev arayanları sıkıştırmasının etkisi olduğu sanılıyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün bildirilen satışlarda dört ay seri halinde yaşanan düşüşe ilişkin veriler, geçen hafta Nisan ayında müstakil konut inşaatı izinlerindeki düşüşün peşinde geldi. Daha önce piyasaya çıkan evlerin satışındaki azalma ise ev başvurusunda azalma olduğunu ortaya koydu.

bununla birlikte konut piyasasındaki yavaşlamanın rekor düzeyde düşük stoklardan kaynaklandığı sanılıyor. Bu, ekonominin faiz oranlarıyla en fazla benzer kısmını oluşturuyor. ABD Merkez Bankası ’nın (FED) borca girme maliyetlerini arttırması iç talebi ve enflasyonu frenliyor.

New York ’ta yer alan JP Morgan ’ın ekonomi uzmanı Daniel Silver, ev piyasasındaki faaliyetlerin faiz oranlarındaki artışla birlikte son aylarda bariz şekilde azaldığını bildirdi. Silver, yüksek faiz oranları satışları baskılarken, erişilebilir stokların sınırlı olması ve konut fiyatlarının yüksek olmasının da faaliyetleri azaltıyor olabileceğini söyledi.

Yeni ev satışları geçen ay mevsimsel etkilere uyarlanmış rakamlara kadar yüzde 16,6 azalarak 591 bine indi. Bu 2020 yılının Nisan ayından bu yanlamasına en düşük seviyeye dikkat çekici ediyor. Mart ayındaki konut satışları daha önceki 763 bin rakamının düzeltilmesiyle 709 bine indi. Satışlar ABD ’nin kuzeydoğusunda yüzde 5,9; ortabatısında ise yüzde 15,1 azaldı. Nüfusun yoğun olduğu güneyde yüzde 19,8 ve batıda ise yüzde 13,8 düşüş görüldü.

Yeni ev satışlarında da azalma

Reuters ’ın konuştuğu ekonomistler ABD ’de toplam ev satışının yüzde 9,5 ’ini yaratıcı yeni konut satışlarının 750 bin eve düşebileceğini belirtti. Satışlar Nisan ayında yıldan yıla yüzde 26,9 oranında azalmıştı. 2021 yılının Ocak ayında ise 2006 ’nın sonundan bu yana görülen en yüksek seviye olan 993 bine çıkmıştı.

Mortgage finans kurumu Freddie Mac ’e tarafından 30 takvim değişmez mortgage oranları 2011 yılının Şubat ayının ardından öncelikle Nisan ayında yüzde 5 arttı. 19 Mayıs ’la biten haftada bu artma sıradan yüzde 5,25 ’e çıktı.

FED politika faiz oranlarını Mart ayından bu yandan 75 baz puan arttırdı. FED ’in Haziran ve Temmuz aylarındaki politika tespit toplantılarında bu oranı her seferinde yüzde yarım puan arttırması bekleniyor.

Veriler daha önce piyasada satışa çıkmış evlerin satışının Nisan ayında son iki yılın en düşük seviyesine inerken müstakil ev yapı izinleri Ekim ayından bu yandan asgari seviyeye ulaştığını gösteriyor. Müstakil konut inşaatında güven oranı Mayıs ayında son iki yılın hemen hemen en az seviyesine geriledi.

Ev piyasasındaki bu şart bu çeyrekteki idareli çoğaltma üstünde baskı oluştursa da ekonomistler bu durumun demin alarma neden olmadığı görüşünde.

LPL Finans ’ın baş ekonomisti ekonomi Jeffrey Roach, ‘‘Konut piyasası pandemi öncesi dönemi seviyelerine geri döndü, yani Nisan ayındaki bu büyük darbe bir balonun patlaması olarak anlaşılmamalı ’ ’ dedi.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum