AB, Wagner'e yaptırıma hazırlanıyor

AP; Rusya, Türkiye ve BAE'den de Libya'daki bütün paralı askerlerini çekmelerini istedi.Avrupa Parlamentosu'nun (AP) genel kurulunun bugün Strasbourg'da düzenlenen oturumunda oylanan "Başta Wagner Grubu Edinmek Üzere, Askeri ve Özel Emniyet Şirketleri Göre Gerçekleştirilen İnsan Hakk

AB, Wagner'e yaptırıma hazırlanıyor
25 Kasım 2021 - 22:32

AP; Rusya, Türkiye ve BAE'den de Libya'daki bütün paralı askerlerini çekmelerini istedi.Avrupa Parlamentosu'nun (AP) genel kurulunun bugün Strasbourg'da düzenlenen oturumunda oylanan "Başta Wagner Grubu Edinmek Üzere, Askeri ve Özel Emniyet Şirketleri Göre Gerçekleştirilen İnsan Hakkı İhlalleri" başlıklı karar teklifi 32'ye karşısında 614 oyla kabul edildi. Oylamada 40 parlamenter çekimser kaldı. Karara karşı oy kullananların çoğunluğunu aşırı sağcı parlamenterler oluşturdu.

Putin'in 2012 konuşması

Kararda öncelikli olarak Wagner grubunun "Rusya ile yakın bağlarına ve askeri, finansal ve lojistik olarak Rus devleti tarafından destekleniyor olmasına" vurguda bulunuldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 11 Nisan 2012 tarihinde Rus parlamentosu (Duma) önünde yaptığı konuşmadaki, "Özel askeri şirketlerden oluşan bir grup Rus devletini işe karıştırmadan milli hedeflere erişmede etkili bir araç olacaktır" ifadeleri hatırlatıldı. Ayrıca Wagner grubunun hukuksal bir statüye sahip olmadığının da altı çizildi.

Kararda, Rus askeri istihbarat birimi GRU, Rus Savunma Bakanlığı ve Rus konsolosluklarının Wagner grubu ajanlarının "finansman, istihdam, eğitim ve korunmasına bütün olarak katıldıkları" kaydedildi. Wagner grubunun başlangıçta 2014'te ortaya çıktığı, o tarihten bu yana Doğu Ukrayna, Kırım, Suriye, Sudan, Mozambik, Libya ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde silahlı çatışmalara karıştığı not edildi.

"Rusya'nın nüfuzuyla paralel"

Wagner grubunun faaliyetlerinin Rus devletinin çatışma bölgelerine nüfuz etme girişimiyle paralel ilerlediği mesajı bahşedilen kararda, "Wagner grubu ve Rus uyruklular tarafından yönetilen öteki emniyet hizmeti tedarikçisi aynı şirketlerin Rus devletinin hesabına çalışıyor kabul edilmesi gerektiği" görüşüne yer verildi.

Wagner grubunun müdahalede bulunduğu ülkelerde maden gibi temel kaynakları teftiş altına aldığının not edildiği kararda, 2018'de Rusya ile Orta Afrika Cumhuriyeti aralarında imzalanan askeri anlaşma sonrası Wagner grubuna ait Lobaye Invest adlı şirketin ülkedeki birçok altın ve elmas madeninin işletme hakkını elde ettiği hatırlatıldı. Ayrıca Rus paralı askerlerinin madenlerin bulunduğu bölgede "sivilleri öldürdüğü" ve "o bölgeden çıkardığı" haberlerine de aksan yapıldı.

Avrupa Birliği (AB) dış ilişkiler servisine Wagner grubu hakkında detaylı rapor hazırlama çağrısına yer verilen kararda, AB üyesi bütün ülkelerden Wagner konusunda istihbarat paylaşımını yoğunlaştırmaları istendi.

AB devlet ve hükümet başkanlarının Wagner grubuna aleyhinde yaptırım başvuru kararını desteklediğini gösteren AP, bu yaptırımlar aralarında "AB topraklarına girişin yasaklanması ve mal varlıklarına el koymanın da olması" gerektiği yönünde görüntü belirtti. Afrika Birliği ülkelerine de gruba karşısında benzer yaptırımlar uygulamaları çağrısında bulunuldu. Gelecek ay düzenlenecek AB liderler zirvesinde Wagner grubuna karşın maddesel yaptırım kararı alınması gündemde.

Libya'daki duruma da değinilen kararda, General Hafter'e destek veren Wagner grubunun bu ülkede savaş suçlarına karıştığının, yargısız infazlar gerçekleştirdiğinin ve yasaklanmış mayınlar kullandığının Birleşmiş Milletler'in (BM) Ekim 2021'de yayımladığı bir raporla ortaya döküldüğü hatırlatıldı.

BAE ve Türkiye de kararda

AP, 12 Kasım 2021 tarihinde Paris'te düzenlenen uluslararası konferansta alınan karar gereği, Rusya, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE), "Libya'ya paralı asker göndermeye derhal son vermeleri ve ülkede bulunan paralı askerlerini çekmeleri" çağrısında bulundu. Libya'da "7 bin paralı askeri bulunan Türkiye'nin Kasım 2021 başlarında bu ülkeye 150 paralı asker daha gönderdiği" ifadesine yer verilen kararda, Azerbaycan'ın da "Türkiye'nin yardımıyla Dağlık Karabağ'daki çatışma bölgesine Suriyeli paralı askerler konuşlandırdığı" aktarıldı. BAE merkezli Black Shield Security Services adlı şirketin ise Libya'da Sudanlı paralı askerler kullandığı bildirildi.

AP kararında Wagner grubu ve benzer paramiliter grupların silahlı çatışma bölgelerinde niçin oldukları insan hakkı ihlallerinin cezasız kalmaması çağrısı da yer alıyor. Wagner ve benzer grupların faaliyetlerini net ve bağlayıcı hukuksal bir zemine vermek nedeniyle BM bünyesinde yürütülen çalışmalara yardım verilmesi isteniyor.

Kayhan Karaca / Strasbourg

© Deutsche Welle Türkçe

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum