AB Komisyonu üyesinden kan donduran iddia! Rus askerlerinden Ukraynalı kadınlara sistematik tecavüz - kars haber

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlusu üyesi Ylva Johansson, Avrupa Parlamentosu Bayan Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesinde Ukraynalı kadın mültecilerin durumu konulu oturumda hitabe yaptı. Şu başlıca dek 3 milyon 800 bin Ukraynalının AB topraklarına giriş yap.

AB Komisyonu üyesinden kan donduran iddia! Rus askerlerinden Ukraynalı kadınlara sistematik tecavüz - kars haber
30 Mart 2022 - 19:29

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlusu üyesi Ylva Johansson, Avrupa Parlamentosu Bayan Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesinde Ukraynalı kadın mültecilerin durumu konulu oturumda hitabe yaptı.

Ekran görüntüsü 2022-03-30 175648

Şu başlıca dek 3 milyon 800 bin Ukraynalının AB topraklarına giriş yaptığını, bunların 1 milyon 200 bininin komşu ülkeler haricindeki diğer üyelere dağıldığını bildiren Johansson, antre yapanların sayısında azalma olduğunu, dün sadece 35 bin kişinin AB'ye geldiğini açıklama etti.

Johansson, Polonya'nın AB'de en fazla Ukraynalıyı ağırlayan ülkeler arasında birincil sırada yer aldığını, onu Avusturya, Çekya, Estonya ve Macaristan'ın izlediğini dile getirdi.

Tüm mültecilerin yarısının çocuk olduğunun altını çizen Johansson, ilk dönemde gelen mültecilerin genelde akrabası veya onları sınırdan bölge yakınları olduğunu oysa son dönemde gelenlerin daha travmatize olmuş kişilerden oluştuğunu vurguladı.

thumbs_b_c_772671fc8f6e2f9ed6e35ccb048b948e

SİSTEMATİK TECAVÜZ İDDİASI

Johansson, "Ukraynalı mevkidaşım bana kadınların, çocuklarının gözü önünde Rus askerleri göre sistematik şekilde tecavüze uğradıklarını söyledi." dedi.

Dolayısıyla Mariupol'deki duruma da bakıldığında gelen kişilerin travmatize olduğu değerlendirmesinde bulunan Johansson, "Mültecileri gitmeleri için itmemeliyiz. Onları kabul etmeliyiz." diye konuştu.

AB'nin Ukrayna krizi için kurduğu Dayanışma Platformuna yarın ABD, Kanada ve İngiltere'yi eğlence edeceğini bildiren Johansson, bu ülkelerin ağırlamak istediği mülteci sayısının artırılmasını görüşeceklerini bildirdi.

thumbs_b_c_8133e6568073d5b9215033001b1b43ac

"SAVAŞ DEVAM EDİYOR"

Toplantıya video konferans yöntemiyle katılan Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko da Rus güçlerinin Kiev'de gece boyu sirenlerin çaldığını, büyük patlamaların duyulduğunu ve savaşın devam ettiğini söyledi.

Ukrayna'nın batısındaki Lviv kentinin Belediye Başkanı Andriy Sadovyi de savaşın başından bu yanlamasına 145 çocuğun yaşamını yitirdiğini kaydetti.

AA

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum