75 barodan ortak açıklama: Erzincan İliç 'teki altın madeni derhal kapatılmalıdır haberi

75 baro yaptıkları ortak açıklamada, Erzincan İliç İlçesi Çöpler Köyü ’nde Fırat Nehri'ne siyanür akıtan Anagold Madencilik ’e ait altın madeninin kapatılmasını istedi.

75 barodan ortak açıklama: Erzincan İliç 'teki altın madeni derhal kapatılmalıdır haberi
28 Haziran 2022 - 19:18

75 baro yaptıkları ortak açıklamada, Erzincan İliç İlçesi Çöpler Köyü ’nde Fırat Nehri'ne siyanür akıtan Anagold Madencilik ’e ait altın madeninin kapatılmasını istedi.

YEŞİL BİRGÜN 28.06.2022 19:01 75 barodan ortak açıklama: Erzincan İliç ’teki altın madeni derhal kapatılmalıdır

75 ilin barosu, Erzincan İliç ilçesi Çöpler Köyü ’nde Anagold Madencilik ’e ait altın madeninin kapatılmasına dair iki taraflı basın açıklaması yaptı.

“Erzincan İliç ’teki altın madeni anında kapatılmalıdır” başlığı ile yapılan açıklamada, “Ülkenin hepimize, en fazla da bizden sonraki nesillere ait olduğunun bilinciyle, ekolojik yıkımların toplum sağlığında yarattığı tahribatlara aleyhinde, mücadelemizi yükselterek, rant için ülkenin dört bir yanının yok edilmesine müsade vermeyeceğiz” denildi.

Baroların iki taraflı açıklaması şöyle:

“21 Haziran Salı günü saat: 02.45 ’te Erzincan İliç İlçesi Çöpler Mevkii ’nde milletlerarası bir şirket tarafından işletilen altın madenine siyanür taşıyan boru hattında meydana gelen patlama ardından, yaklaşık 20 ton siyanür solüsyonunun Fırat Nehri ve Keban Baraj havzasına bulaştığı, siyanürlü suların Fırat Nehri üzerinde kurulan İliç Barajına da ulaştığına yönelik tespitler; tüm kamuoyunda büyük bir endişeye yol açmaktadır.

Olay sebebiyle İliç Cumhuriyet Başsavcılığı kadar soruşturma başlatılırken, akış nedeniyle Bakanlık göre da şirkete 16 milyon 441 bin TL yönetimle ilgili para cezası kesildiği açıklanmıştır. Deprem riski altında olan bölgede herhangi bir jeolojik hareketlilik olmamasına rağmen boruların patlaması, riskin büyüklüğünü ve denetimsizliği ortaya koymakta; madende altın ayrıştırma işlemine hala, 24 saat aralıksız devam edilmesi nedeniyle de az daha yeni felaketlere davetiye çıkarılmaktadır.

ÇERNOBİL BENZETMESİ

Başka illerimizde de aynı vakalar yaşanmış olmasına karşın şirketler her defasında bu duruma aldırış etmeden üretime devam etmekte, kapasite artırımı için başvuru formu yapabilmektedir. Olayın seyri bizce Çernobil ’i andırmaktadır! Risk sadece İliç ilçesi ile sınırlı olmayıp barajlara kimyasal sızma ihtimali bir gerçekliğe dönüşmüşse, tüm Güneydoğu Anadolu bölgemiz ve Ortadoğu, ilk elden korkutma aşağı demektir. Erzincan açık havada 20 ’ye yakın ilde tarımsal alanların da bu felaketten etkileneceği aşikardır.

En büyük altın rezervinin bulunduğu ilçede zorunlu tedbirler alınmadan, temizleme tesisleri kurulmadan, 2010 yılından beri siyanür ile altın çıkarılmakta; altın arama sahası, doğanın yanı sıra sağlığımızı da korkutma etmektedir. Böyle devam ederse, fazla yakın zamanda ülkemizde temiz tatlı su bulamayacağız. Altın uğruna tarımsal ve hayati önemi haiz yaşam kaynaklarımızdan vazgeçmemeli, doğamızı mükemmel korumalıyız.

Su kaynaklarının zehirlenmesi, biyoçeşitliliğin değil edilmesi, dinç gıdaya erişimin imkansızlaşması, hava, toprak kirliliği gibi birçok hasar ve ihlale yol açan felaket karşı hiçbir canlı zarar görmeden; maden şirketinin ruhsatı iptal edilerek, altın arama faaliyetleri hemencecik durdurulmalıdır.

Biz aşağıda imzası yer alan barolar; bu ülkenin hepimize, en çok da bizden sonraki nesillere ait olduğunun bilinciyle, Ekolojik yıkımların toplum sağlığında yarattığı tahribatlara karşısında mücadelemizi yükselterek, rant için ülkenin dört bir yanının değil edilmesine müsade vermeyeceğiz.

Adana Barosu, Adıyaman Barosu, Afyonkarahisar Barosu, Sancı Barosu, Aksaray Barosu, Amasya Barosu, Ankara Barosu, Antalya Barosu, Ardahan Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Balıkesir Barosu, Bartın Barosu, Batman Baros, Bilecik Barosu, Bingöl Barosu, Bolu Barosu, Burdur Barosu ,Bursa Barosu, Çanakkale Barosu, Çankırı Barosu, Çorum Barosu, Denizli Barosu, Diyarbakır Barosu, Düzce Barosu, Edirne Barosu, Erzincan Barosu, Erzurum Barosu, Eskişehir Barosu, Gaziantep Barosu, Giresun Barosu,Gümüşhane Barosu, Hakkari Barosu, Hatay Barosu, Iğdır Barosu, Isparta Barosu, İstanbul Barosu, İzmir Barosu, Kahramanmaraş Barosu, Karabük Barosu, Kars Barosu, Kastamonu Barosu, Kayseri Barosu, Kırıkkale Barosu, Kırklareli Barosu, Kilis Barosu, Kocaeli Barosu, Konya Barosu, Kütahya Barosu, Malatya Barosu, Manisa Barosu, Mardin Barosu, Mersin Barosu, Muğla Barosu, Muş Barosu, Nevşehir Barosu, Niğde Barosu, Ordu Barosu, Osmaniye Barosu, Sakarya Barosu, Samsun Barosu, Siirt Barosu, Sinop Barosu, Sivas Barosu, Şanlıurfa Barosu, Şırnak Barosu, Tekirdağ Barosu, Tokat Barosu, Tunceli Barosu, Trabzon Barosu, Uşak Barosu, Van Barosu, Yalova Barosu, Yozgat Barosu, Zonguldak Barosu.”

Günün Önemli Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum