28 Şubat hükümlüsü Çevik Bir için 'İnfazın ertelenmesi gerek' raporu haberi

Ankara 5'inci Ağır Canice Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan ve infaz durdurma talebi doğrultusunda İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen, dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Çevik Bir için düzenlenen raporda, demans t.

28 Şubat hükümlüsü Çevik Bir için 'İnfazın ertelenmesi gerek' raporu haberi
28 Haziran 2022 - 16:06

Ankara 5'inci Ağır Canice Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan ve infaz durdurma talebi doğrultusunda İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen, dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Çevik Bir için düzenlenen raporda, demans tanısı mevcut olduğu ve hastalığının ilerlediği, cezaevi koşullarında kalmasının yerinde olmadığı, infazının ertelenmesi gerektiği belirtildi.

GÜNCEL 28.06.2022 15:46 28 Şubat hükümlüsü Çevik Bir için 'İnfazın ertelenmesi gerek' raporu

Ankara 5'inci Ağır Canice Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davası, 13 Nisan 2018'de karara bağlandı. Arasında dönemin amblem ismi Genelkurmay 2'nci Başkanı Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 18 sanığa 'Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini zorla ıskat veya vazife görmekten men' suçundan müebbet hapis cezası verildi. Yargıtay 3'üncü Suç Oluşturan Dairesi, temyiz incelemesini 9 Temmuz 2021 ’de tamamlayarak, 14 davalı hakkındaki müebbet hapis cezası onandı. Sanıklardan eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel'in eylemlerinin bu suça destek dahilinde olduğu sonucuna varılarak, müebbet hapis cezaları bozuldu. Keza diğer 37 davalı hakkındaki beraat kararları da onandı.

İNFAZ ERTELE TALEBİ

Hükmün kesinleşmesinin arkasında rütbeleri sökülen ve geçen sene Ağustos ayında cezaevine giren Çevik Bir ’in, avukatı Ümit Kara, 15 Haziran ’da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ’na infaz durdurma talebiyle kullanım verdi. Dilekçede, Çevik Bir ’in ileri demans hastası olduğu, cezaevi koşullarında cezanın manâ ve sonucunu sezgi edemediği, yemek yemeyi unutarak aç kalması sebebiyle hayat tehlikesini içeren sağlık sorunları olduğu bahis edildi.

HASTANE RAPORU: HASTALIĞI İLERLEMİŞTİR

Bu talebin arkasından Çevik Bir, 21 Haziran ’da İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede yapılan tetkik ve incelemelerin ardındaki hazırlanan rapor İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Raporda, "Hasta 21-24 Haziran tarihleri aralarında Nöroloji Kliniği adına mahkum koğuşuna yatırılarak izlenmiştir. Hastanın demans tanısı mevcuttur. 3 Eylül 2021 ’de yapılan testle 21 Haziran 2022 ’de yapılan deneme karşılaştırıldığında geçen vakit içinde kötüleşme izlenmiştir" denildi. Yapılan öteki tetkik sonuçlarının da yer aldığı raporun netice kısmında ise, "Cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez. Hastanın demans tanısı olup, hastalığı ilerleyicidir. Cezasının infazının ertelenmesi gerekir. Hastalığı süreklidir. Hastanın rehabilitasyon ile düzelebilecek bir hastalığı olmadığı için R tipi ceza infaz kurumunda kalması yerinde değildir" denildi.

Savcılığın, raporu inceledikten sonradan Adli Tıp Kurumu'na göndermesi, oradan gelecek sonuç doğrultusunda karar vermesi bekleniyor.

(DHA)

Günün Manâlı Manşetleri Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum