2022 Yatırım programı açıklandı! Tam 50 milyar TL...

2022 Yılı Yatırım Programı'nın Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Programda, merkezi idare bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, KİT, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güven.

2022 Yatırım programı açıklandı! Tam 50 milyar TL...
15 Ocak 2022 - 16:30

2022 Yılı Yatırım Programı'nın Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Programda, merkezi idare bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, KİT, özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşlarının projeleri, dış proje kredisi kullanan büyükşehir belediyeleri ile diğer belediyeler kadar gerçekleştirilecek yatırım projeleri yer aldı.

2022 Yılı Yatırım Programı, 11'inci Yeniden Yapılanma Planı'nda yer alan temel politikalar, 2022-2024 Dönemi Orta Vadeli Program ve 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Takvim Programı'nda öngörülen hedefler doğrultusunda hazırlandı.

Proje bazında tahsis öneri ve tahsislerinde, sürekli projelerden en kısa sürede tamamlanabilecek projelere, yeni projelerde maksimum oranda seçici olunarak, idareli ve sosyal katkısı en yüksek ve acele hizmet ihtiyacını karşılayabilecek yatırımlara öncelik verildi.

PROJELERE 184.3 MİLYAR TL ÖDENEK

2022 yılında halk kurumları tarafından yürütülecek 3 bin 134 projeye toplam 184,3 milyar lira tahsis devir edildi.

Program kapsamında gerçekleştirilmesi programlanan 184,3 milyar liralık yatırımın yüzde 64,1 ’inin Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamındaki kuruluşlar, yüzde 33,6 ’sının KİT'ler ve özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar, yüzde 2,3 ’ünün döner sermayeli kuruluşlar ve sosyal güvenlik kuruluşları göre gerçekleştirilmesi planlandı.

EN YÜKSEK PAYI ULAŞTIRMA, HABERLEŞME VE EĞİTİM ALDI

2022 Yılı Yatırım Programı kapsamındaki 184.3 milyar liralık yatırım ödeneğinden en yüksek payı yüzde 27 ile ulaştırma ve haberleşme sektörü yatırımlarının aldığı görüldü. Eğitim yatırımlarının payı yüzde 13.3, enerji yatırımlarının payı yüzde 12.9, madencilik yatırımlarının payı yüzde 12.6, tarım yatırımlarının payı yüzde 10.1 ve sağlık durumu yatırımlarının payı yüzde 9.3 oldu.

İmalat, turizm, ev, içme suyu ve kanalizasyon, teknolojik araştırma, çevre gibi diğer sektörlerin toplam payı ise yüzde 14.8 olarak hesaplandı.

Merkezi Idare Bütçesi kapsamındaki kuruluşlardan maksimum yatırım ödeneği devir edilenleri, 18,3 milyar lira ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 17,7 milyar lira ile Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı, 15,5 milyar lira ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 15 milyar lira ile Afiyet Bakanlığı oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yatırımları içinde Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı, Sabiha Gökçen Havaalanı metro bağlantıları, AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı, Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı gibi projelerle şehir içi ulaşım ön plana çıktı.

DSİ'nin Türkiye genelinde aralıksız tarımsal sulandırma yatırımları, taşkın yoklama projeleri ile orman yangınlarıyla çaba için de bütçe ayrıldı.

Enerji ve madencilik sektörlerinde 2022 yılında dikkati albenili tahsis artışı sağlanırken bu sayede projeler bazında manâlı gelişmeler kaydedilmesi bekleniyor. Bu kapsamda, 558 MW kurulu güce ve 275 metre yüksekliğe sahip olacak Yusufeli Barajı ve HES Projesi'nin bu yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor. Karadeniz ’de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazın ilk olarak 2023 yılında hizmetine sunulması amacıyla yürütülen Sakarya Doğal Gaz Sahası Geliştirme Projesi ’nde çalışmalara devam ediliyor. Türkiye'nin doğal gaz arz güvenliği açısından kritik öneme sahip olan Kuzey Marmara ve Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama projelerindeki çalışmalara da yaklaşık 4,5 milyar lira tahsis tayin edildi.

SAĞLIK YATIRIMLARINA AYRILAN TAHSIS ARTIRILDI

Toplumun her kesiminin nitelikli eğitime eşdeğer şartlarda erişmesi, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimlerinin desteklenmesi için esas eğitim yatırımlarına kamulaştırma dahil 15,2 milyar lira harcanacak.

Tehlikesiz eğitim ortamlarının oluşması, mektep öncesi eğitime erişimin artırılması, dezavantajlı okulların desteklenerek eğitimin her kademesinde niteliğin artırılması için başlatılan "Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi'ne" 3 milyar lira tahsis ayrıldı.
Afiyet alanında maddesel altyapı, hizmete erişim ve hizmet kalitesinde sağlanan ilerlemenin daha da geliştirilmesi ve yöresel farklılıkların azaltılması amacıyla 2021 yılında 8,6 milyar lira olan Afiyet Bakanlığı yatırım bütçesine, 2022 yılında 15 milyar lira tahsis atama edildi.


Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum