2015'ten beri yürütülen projeye saldırı... Milyonlarca arı telef oldu! - kars haber

Tekirdağ Şarköy'e ast Uçmakdere Mahallesi'nde NKÜ Baytar Fakültesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın arı hastalıklarına son verilmesini amaçlayan projesi kapsamındaki kovanlara zarar verilmesi ve 4 milyona yakın arının ölmesi ile ilgili İlçe Jandarma Komutanlığı ile Tarım ve.

2015'ten beri yürütülen projeye saldırı... Milyonlarca arı telef oldu! - kars haber
12 Mayıs 2022 - 22:16

Tekirdağ Şarköy'e ast Uçmakdere Mahallesi'nde NKÜ Baytar Fakültesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nın arı hastalıklarına son verilmesini amaçlayan projesi kapsamındaki kovanlara zarar verilmesi ve 4 milyona yakın arının ölmesi ile ilgili İlçe Jandarma Komutanlığı ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, alanda incelemelerde bulundu. Jandarma ekipleri de kovanlar üzerinde parmak izi çalışması yaptı.

a

2015'TEN BERİ YÜRÜTÜLEN PROJEYE SALDIRDILAR

İncelemelere katılan NKÜ Baytar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necati Muz, projelerinin 2015'ten beri yürütüldüğünü, kovanların bulunduğu arazinin Hazine'ye ait olduğunu, 10 dönümlük arazinin tel örgü ile çevrildiğini belirterek, şunları söyledi:

"İçerisindeki arılarımız Kırklareli Edirne ve Tekirdağ arıcılar birliği üyelerinin bize ellerindeki en üstün arılardan seçip gönderip hibe ettiği arılardır. Biz bu projeye yurt dışından ithalat yolu ile gelen kimyasal hap üretiminde kullanılan maddelerin ithalatına bitirmek, eksilmek ve stratejik yük taşıyan arıcılık konusunda Türkiye'nin sahip olduğu dünya ikinciliğini daha da yukarı taşımak, bu noktada imal yerine getirmek amacıyla bu projeyi yürüttük. Projemizde olarak amaçladığımız şey, insan sağlığında apiterapide kullanılan ürünlerin kalıntısız ve daha sağlıklı üretilmesi için arı ürünlerinin de kalıntısız üretilmesiydi. Bu amaçla organik ilaçlar üretilmesi gerekiyordu. Biz Anadolu bitkilerinden elde ettiğimiz endemik birtakım ekstralarla arılar üzerinde yaşamış 'Varuha' ismini verdiğimiz arılara virüs bulaşan hastalıklara engel olmak için ulusal ilaç projesinin geliştirdik. Bu projeye 7 yıldan beridir devam etmekteyiz. Bu proje süresince hastalıklardan ari ve kalıntılardan ari arı kolonileri meydana getirdik. Kalıtımsal olarak üstün ırklarda arılarımız oldu. Bunlar Trakya ırkı arılardı. Bu arıların özelliği sakin olması ve yüksek miktarda bal üretmesidir."

"GENETİK VE BİLGİ İÇERİKLİ PROJE HIRSIZLIĞI"

Projenin Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde Veteriner Arı Hekimliği çerçevesinde yürütüldüğünü dile getiren Prof. Dr. Muz, şöyle devam etti:

"Birkaç gün önce geldiğimizde arı kovanlarının kapaklarının açıldığını, içindeki peteklerin yerlere döküldüğünü, ilaç denemesinde kullandığımız ilaç deneme poşetlerinin tamamının toplanarak çalındığını, yüksek protein içerikli kek örneklerinin çalındığını yüksek bal verimine sahip olduğu için seleksiyon yapmaya çalıştığımız arı kolonilerinin başlıca arılarının çalındığını saptama ettik. Çalınan bal ya da kovan bulunamamaktadır. Adamakıllı kalıtımsal ve veri içerikli proje hırsızlığı biçiminde meydana gelmiş bir olaydır. 2023 yılında lanse etmeyi planladığımız stratejik projelerden bir tanesiydi. Ayrıntılarıyla milli üretime, yerli üretime ağrılık verip yurt dışından yapılan ithalatın önünü kesmeyi amaçlamaktaydı. Jandarma bugün olay yeri inceleme ekipleriyle birlikte parmak izi ve buna benzer bazı kriminolojik örnekler aldı. Yerinde tespitlerde bulundular, çevrede arı kovanlarından örnekler aldılar. Biz bu projenin bu ülkü sokulmasından muhakkak herhangi bir ümitsizlik içinde değiliz. Yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz, bizi vazgeçiremeyecekler. Tüm hırsımızla kaldığımız yerden devam edeceğiz. Amaçlarını başaramayacaklar. Bu projeyi Türkiye Cumhuriyeti Devleti namına tamamlayarak Tarım Bakanlığı'mıza patentini hediye ederek ürünlerin üretilip hem tüketicilerimize ayrıca arıcılarımıza dağıtılmasını sağlayacağız. Bütün amacımız budur." (DHA)

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum