11 ile turuncu, 8 ile sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 11 ili turuncu, 8 ili ise sarı kodla uyardı.

11 ile turuncu, 8 ile sarı kodlu uyarı
14 Ocak 2022 - 23:00

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 11 ili turuncu, 8 ili ise sarı kodla uyardı. öte taraftan Karadeniz ve doğudaki 19 ildeki vatandaşların da özenli ve titiz olunması istendi.

11 ile turuncu, 8 ile sarı kodlu uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Doğu ve Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yoğun kar yağışı beklendiğini duyurdu.

Batı Karadeniz'de bulunan Düzce, Bolu, Karabük, Zonguldak, Kastamonu, Sinop'ta yarın sabahtan saatlerinden itibaren yoğun kar yağışı bekleniyor. Yağışların bölgenin kıyı kesimlerinde karla karışık yağmur şeklinde başlayıp, cumartesi akşam saatlerinden yoğun kar yağışına döneceği tahmin ediliyor. Adaleli kar yağışının 16 Ocak'ta etkisini kaybetmesi öngörülüyor. Rüzgarın kuzey yönlerden adaleli, yer yer kasırga biçiminde esmesi bekleniyor. Buzlanma ve don olayına karşısında sürücülerin özenli ve tedbirli olunması istendi.

Doğu Karadeniz'de oysa yağışların ise yarın öğle saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde yerini kara bırakması bekleniyor. Rüzgarın kuzey yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Yoğun kar yağışının pazartesi sabahtan saatlerinden sonradan etkisini kaybedeceği öngörülüyor. Buzlanma ve don olayı, tipi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklar ile yüksek kesimlerde çığ tehlikesine karşısında dikkatli olunması uyarısı yapıldı.

11 İLE TUTUNCU 8 İLE SARI KODLU UYARI

Meteoroloji'nin internet sitesindeki MeteoUyarı sayfasında ise 11 ile turuncu, 8 ile ise sarı kod ile uyarı yapıldı. Yoğun kar yağışının beklendiği Artvin, Giresun, Kastamonu, Rize, Sinop, Zonguldak, Bartın, Düzce, Hakkari, Trabzon ve Van turuncu kodla uyarılırken Bitlis, Tunceli, Bingöl, Bolu, Ordu, Samsun, Şırnak ve Karabük sarı kodla uyarıldı. Van, Hakkari, Şırnak, Bitlis, Bingöl ve Tunceli'ye yapılan uyarıda çığ tehlikesine uyarı çekildi.

öte taraftan tarımsal faaliyetlerin devam ettiği Ege ve Akdeniz bölgelerinde yarın günün ilk saatlerinden, 17 Ocak sabahına değin, hava sıcaklıklarının düştüğü akşam ve gece saatlerinde kıyılarda hafif, iç kesimlerde orta kuvvette, yükseklerde ise kaslı zirai don bekleniyor.

Haber Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Kars Haber Yerel Kategorileri de mevcuttur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum